background menu-link
videoklipy
lock
Login:
Heslo:
Neodhlašovat

J. H. Kalif - Ve Sportce je 78 milionů | kniha

150,- Kč

Autor: J. H. Kalif
Název: Ve Sportce je 78 milionů
Žánr: poezie
Vydavatel: Perplex
Rok vydání: 2017
Formát: kniha


150,- Kč


gopay
visa verfies visa verfies

Rozhovory a minipříběhy na hranici humoru, poezie a absurdity odehrávající se v kulisách stavebních strojů, nákladních aut a levných obědů. Deset dnů práce, čtyři dny volna. Žádné ženy, žádné slzy, tady se maká. Večer pár piv a hlasité chrápání na ubytovně. Co víc si přát? Vyhrát ve Sportce a všechno může být jinak. Nebo taky ne.

---
Dneska večer Vasil ostříhá Vasila, / hroty nůžek, dvě opálené elektrody / v těkavém napětí na konečcích vlasů. // Zažehnout! / Ještě alespoň to něco
. Ze Zarafestu jsem si přivezl novou sbírku J. H. Kalifa s výstižným názvem Ve Sportce je 78 milionů (Perplex, 2017). Zápisy fragmentů hovorů zedníků Mirka, Jirky a Luboše se střídají s jinými zápisy – záznamy situací, monologů, historek i s básněmi vystavěnými obvyklými básnickými prostředky, vše z prostředí zedníků a jejich ubytoven. Skvěle seřazené texty udržují sbírku v přirozeném tempu, po opakovaném smíchu donutí čtenáře ztišit se nad bolestí, po záplavě dialogů setrvat u pozorného popisu, který symptomaticky vykresluje prostředí, které je spíše aktérem odehrávaných dramat i komedií než jen jejich kulisou. Výborná kniha. A to nejen textově. Strukturované desky s vyraženým „logem“ sbírky JE 78, na předsádkách koláž ze sázenek, dvoubarevně vytištěný vnitřek knihy s oranžovými nadpisy a paginací. Podtrženo sečteno: neokázalá a přitom velmi povedená grafická úprava, edičně precizně připravená kniha (Michal Puhač, Radek Fridrich, Dan Jedlička). …Ale většinou mě kočíruje Mirek, co má dva syny. První, to je ta jiskra v očích a škubající koutek, se stal mistrem Evropy v kordu. Ale ten druhej položil na koleje ocelový kuličky a škoda do milionů. To jsou ty vaky pod očima a hořko na jazyku… --- // půjčeno z www.kulturni-noviny.cz (Petr Čermáček)


Poslat dotaz na J. H. Kalif - Ve Sportce je 78 milionů | kniha
Poslat dotaz:
E-mail:


Dotaz: