background menu-link
videoklipy
lock
Login:
Heslo:
Neodhlašovat

„On“ Zimy – Muž pětkrát jinak

20.5.2016

Nové album skupiny ZIMA se jmenuje ON. Nejedná se o anglický výraz pro zapnutí, ale o české zájmeno – koncepční deska tříčlenné kapely totiž přináší portréty pěti obyčejných českých mužů plus mínus ve středních letech.
 

„Téma vykrystalizovalo postupně,“ říká frontman kapely Marek Bradáč. Po písni Viděl jsem lepší, která popisuje frustraci z marnosti snahy zaujmout čímkoli originálním, přišel Pupek a strach.

 

„Ironický postoj není úplně lehké v textu vysledovat. Kdo si poslechne jen sloky, musí mít pocit, že se ocitl v zahulené vesnické hospodě, nebo na mítinku nějaké nacionální strany. Nicméně refrén – Strach / Tlustej strach / Pohodlnej strach / Tady vládne můj pupek – vyznění spolehlivě stáhne do pražské kavárny, kam bezpochyby patří,“ směje se výhradní autor hudby a textů.

 

Naopak závěrečná Není kam je podobenstvím o setrvalých hádkách, načrtnutým na půdorysu útrap vojáků 1. světové války. Konečně, jako poslední vznikl track s dostatečně výmluvným názvem Na malým městě, který album ON otevírá.

 

Zvukově se aktuální nahrávkou Zima snažila maximálně přiblížit své live produkci. Žádný element na ní nedominuje – ani charismatický zpěv, ani invenční elektronika, moderní synthy, barevné kytary nebo „špinavé“ bicí. Vše tvoří hutný celek.

 

Vedle osobitých textů jsou ale největší devizou alba velmi silné harmonie. Jakkoli nejsou nikterak podbízivé, zejména refrény spolehlivě utkví v hlavě posluchače po prvním, druhém poslechu.

 

Za pozornost určitě stojí, že album bylo kompletně realizováno v domácích studiích Zimy; kapela tedy vystřídala role muzikantů a zvukových techniků, ale postarala se i o produkci a mastering.

 

Prvním klipem z desky je track Nula nakynula na kila. Autor animovaného klipu David Daenemark původní myšlenku – přerod kdysi nadějného mladíka do pasivního apatického „gaučáka“ – obohatil o další rozměry a významy. Další klipy by měly přijít v dohledné době.

 

 

Zde album zdarma ke stažení