background menu-link
videoklipy
lock
Login:
Heslo:
Neodhlašovat

Fat Old Donald vydávají své druhé album

13.5.2019

Brněnská post-rocková čtveřice Fat Old Donald představí 13.5.2019 světu Tosku.
 

Druhá deska Fat Old Donald se žánrově hlásí k minimalismu a trochu netradičnímu post-rocku, kombinující nepravidelné rytmy a melodie s ambientními texturami v povětšinou dlouhých, rozvíjejících se skladbách o několika "dějstvích". Hlavními tématy jsou zde jistá melancholie a smutek, promítnutý i v názvu desky.  Toska svým významem odkazuje k naturalismu a realismu především ruské literární prózy, kdy samotný výraz vyjadřuje specifický druh duševního strádání a hladovosti po čemsi neuchopitelném.


Práce na desce začaly už v květnu 2016 a zahrnovaly především experimentování s různými nahrávacími metodami, nahrávání v terénu, ve zkušebně, ve studiu. Vše za spolupráce zkušeného zvukového technika Romana Kašníka ze studia Reset v Brně. Z těchto snah se vydestiloval jakýsi směr, který pro uchopení celkové nálady desky dával největší smysl. Základ většiny finálních skladeb je tedy točen přímo ve studiu, přičemž doprovodné práce, overdubby I aranže se z velké části tvořily ve zkušebně. Produkci i zvukové uchopení alba si kapela zajišťovala sama, stejně tak malba na obalu desky je prací jednoho ze členů.


Fat Old Donald vznikli v roce 2014, kdy jim vyšlo album Tangerine Chicken Won't Fool Nobody u brněnských X Production. V této fázi se žánr uskupení řadil spíše k alternativnímu rocku s prvky písničkaření, psychedelie i ambientu, ale jednalo se vesměs o zvukově experiemtnální, ale snadno uchopitelné skladby na poměrně standardním skladatelském základu. Ke konci roku 2014 se však žánrový směr začal výrazně měnit, do kapely přibyla dvojice Pospíšil - Ladzianský z kroměřížských Superego Kid a styl se přetvořil na primárně instrumentální post rock, minimalismus i ambient s originálními skladatelskými prvky i nepředvídaným průběhem kompozic, odkazující i k přístupům klasické hudby.

 

Album “Fat Old Donald – Toska” vychází 13.5.2019 u labelu Červený kůň na LP, CD a jako digitální release.